1993 BİNGÖL SALDIRISI

1993 BİNGÖL SALDIRISI

1993 Bingöl saldırısı

33 silahsız askerin PKK lı teröristler tarafından kalleşçe öldürülmesi

1993 Bingöl saldırısı, 1993 Bingöl katliamı
 ya da 33 er olayı, 

Malatya'dan usta birliklerine gitmek için sivil otobüslerle yola çıktıktan sonra Elâzığ-Bingöl karayolunda PKK tarafından silahsız Türk askerlerine düzenlenen saldırı.Askerleri taşıyan araçların önü PKK militanlarının zapt ettiği kamyonlar vasıtasıyla durdurulmuş ve 36 asker rehin alınmıştır. Olayın gerçekleştiği noktada 3 öğretmen de askerlerle beraber alıkonulmuştur. Aynı günün akşamı 33 asker PKK'lılar tarafından öldürülmüş, eylem ülke çapında büyük tepki toplamıştır.Öğretmenler de daha erken saatlerde kurşuna dizilmiştir.


Olay öncesinde Elazığ'ın Palu ilçesindeki 300 kişilik PKK grubundan ayrılan 150 kişilik bir grubun Bingöl bölgesinde saldırı hazırlığındaydı. 

Acemi eğitimini tamamlayan 50 asker, dağıtım için 24 Mayıs günü Malatya İl Jandarma Komutanlığı'ndan iki midibüsle, sivil giysili olarak Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’na doğru yola çıktı. Bingöl'e 15 km mesafede, saat 18:00 civarında yolu kesen Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık liderliğindeki 150 kişilik PKK grubu, midibüsleri durdurarak kimlik kontrolü yaptı ve askerleri indirdi.

Grup, 36 askeri yakındaki bir köye götürdü.Gece 03:00 civarı askerleri tek sıra dizen PKK'lılar, Kalaşnikof, Bixi ve Kanas gibi silahlarla askerlerin üzerine ateş ettiler.Ateş sonucunda silahsız 36 askerden 33'ü hayatını kaybetti, üçü ise PKK'lılarca öldü sanılarak bırakıldı.İlk atışlarda ölmeyenlere de tekrar ateş edildi.

 

Şehitlerin isimleri

Yaşları 21-26 arasındaki şehitlerin isimleri ve memleketleri şöyle:

"Abdullah Kara-Antalya, Adem Zongur-Kırıkkale, Ahmet Apak-Denizli, Ahmet Aran-Manisa, Ali Arar-Konya, Aydın Kuzey-Çanakkale, Baki Umutlu-Denizli, Birol İrfan Askar-Afyonkarahisar, Cavit Yaman-Samsun, Ercan Çobanoğlu-Denizli, Erkan Kaçan-Konya, Hasan Gültutan-Hatay, Haydar Aslan-Trabzon, Hikmet Özdemir-Malatya, Hilmi Şahin-Konya, Hüseyin Çelik-Denizli, İbrahim Erten-Konya, İlyas Uyar-Konya, Mehmet Öztürk- Denizli, Mehmet Tura-Adana, Mevlüt Özkan-Konya, Murat Elibol-Çanakkale, Murat Menteş-Bolu, Musa Sarıgöz-Osmaniye, Mustafa Koçanoğlu-Denizli, Mustafa Yılmaz-Konya, Nihat Odabaşı-Kastamonu, Ramazan Akkaya-Kastamonu, Selahattin Aysan-Isparta, Şenol Cansız-Samsun, Şeref Tay-Denizli, Uğur Bozacı-İstanbul, Ünal Kalafat-İstanbul.

1993 yılında eli kanlı terör örgütü PKK, Bingöl'de 33 silahsız askerimizi kurşuna dizerek şehit etmişti. Bu katliamdan sağ kurtulan Osman Partal, İbrahim Atik ve Erkan Omay yaşadıklarını o gecenin dehşetini tekrar yaşayarak anlattılar