Hayırlı sabahlar

  • Hayırlı sabahlar

 

Bir yazı yazacağım ama yine yanlış anlayıp bana taş atanlar olacak olsun ben takdiri ehli insaf kardeşlerime bırakacağım.
Bana sormayın bahs ettiginiz falan alim falan hocamı diye, benim yazımı bir elbise gibi görün, kimin üstüne oturursa onundur.

Evet son günlerde her ölen zat için atılan başlık, hadis olduğu söylenir kaynağına bakmadım :alimin ölümü alemin ölümü gibidir'.

Tamam amenna ve saddakna..
Ama alim kimdir? mesele burda.

Herkesin kafasında farklı anlayış var.

Bana göre: alim elindeki icazetle ortada dolaşan ve bunu gurur meselesi yapan zatlar degildir.

Alim: kendi fikrinde olmayanlara ses yükselten dışlayan hakaret eden kişi degildir.

Alim: oturduğu kalktığı ve cevresinde bulunan kişilerle kişiliğini gösteren bir şahsiyettir.
Etrafında gayrımeşru şahsiyetler bulunan ve bunlara şakşakcılık eden kişi elinde 10 tanede icazet bulunsada bana göre cahilden daha ednadır.

Bir siyasetcinin gözüne girmek için çenesinde hz Muhammedin sünneti olan sakal, sırtında cübbesi, başında sarığı ile, arkasında gezen ve yanlışına bile doğru deyip ilmin izzetini korumayan kişi elinde 100 tane icazet olsada bana göre cahildir. 

Alim:eser bırakandır, bu eser yazılı olduğu gibi hizmet eden talebe de olur,
ama eseri yok hizmeti yok, neymiş icazet sahibi, zengin sofralarından  kalkmaz, zengin taziyelerinde baş köşede oturur, ama alim imiş,
bakın ilim sahibi olanlar bu hadisi şerifi iyi bilirler"zengine zenginligi için Hürmet edenin dininin üçte ikisi gider buyurdu hz Muhammed savs. Ama neymiş hocamız icazet sahibi,

Fakir le görüşmez neymiş icazet sahibi,
Hücresinden dışarı halkın icine çıkmaz neymiş icazet sahibi,

Seyyit kutupları, hasan el bernaları, Bediüzzaman Saidi nursi yi,önündeki 40 çeşit meyveyi yerken, ve alttan üstten klima ağama üflerken eleştirir, neymiş icazet li alim... 

Evet hakiki âlimleri tanımak isterseniz buraya dikkat edin, gercek âlimler mum gibidir, kendi yanar etrafa ışık verir,
hadisi şerifte:Göklerde ve yerde bulunanlar, hatta suyun içindeki balıklar bile âlim kişiye Allah'tan mağfiret diler. Âlimin âbide karşı üstünlüğü, ayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Şüphesiz ki âlimler, peygamberlerin varisleridirler. Peygamberler altın ve gümüşü miras bırakmazlar, sadece ilmi miras bırakırlar. O mirası alan kimse bol nasip ve kısmet almış olur." (Ebu Davud)

işte dün vefat eden hocamız, Mehmet Emin sarac . Yetiştirdiği talebe ve bıraktığı eserlerle alim sözünün tam karşılığıydı.
Rabbim mekanını cennet eylesin.

Selam ve saygılarımla. M. Emin Kutluay