Ben Nebahat Bayram

Ben Nebahat Bayram

Sivas'ın Gölova ilçesinde emekli öğretmen Ben, Nebahat Bayram, ilçe merkezi ve köylerde kapı kapı dolaşarak topladığım yaklaşık 2 bin eski fotoğraf ile yöresel kıyafetleri, eski ev eşyalarını ve tarım aletlerini Kültür ve Sanat Evi'nde sergiliyorum.

Nostaljik sergim, yöre halkının ve ilçeyi ziyaret edenlerin ilgisini çekiyor. İlk görev yerim, Gölova Taş Mektep de oluşturduğum sergide, eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in gençlik yıllarına ait orijinal fotoğrafları da yer alıyor.

Gölova heyetinin, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ı Ankara'da ziyaretine ilişkin fotoğrafların da bulunduğu sergide, ilçenin ilk bekçilerinden ve şuan ki Belediye Başkanı,Halil Önge'ye ait bekçi kıyafeti görenlerin dikkatini çekiyor.

Eşim Dursun Bayram'a ait ,butaş mektep de kullandığı daktiloyu da sergiledim. eski yıllarda öğrencilerimle çektirdiğim fotoğraflara bakarken sergiyi açmayı düşündüm.

Eski fotoğrafları bir araya getirerek sergi için ilk adımı attım. sonra ilçe merkezi ve köylerde vatandaşlardan topladığım fotoğraflarla sergiyi genişlettim, "Evleri dolaşmaya gittiğimde insanlar, sandıklarda bulunan fotoğraflarını çıkartıp verdi. Ben de bu fotoğrafları taradıktan sonra 15x21 ebadında büyüterek sergimize koymaya başladım. Sergimi ilk kez, 2006 yılında yayla şenliklerinde yaylada açtım. Daha sonra ise bu fotoğrafları Kültür ve Sanat Evi'nde tahsis edilen odada sergilemeye başladım.

Fotoğraflarının çoğalmasının ardından web sitesi oluşturdum ve bu kareleri resmi internet sitemde de sergilemeye başladım."İnsanlar, sergime yoğun ilgi gösteriyor. Bu da beni memnun ediyor"

Kültür ve Sanat Evi'ndeki şark odasında ise evlerden topladığım eski kıyafetleri, ev eşyalarını ve tarım aletlerini sergiledim"Açtığımız her iki sergiyi gezmeye gelenlerin birçoğunun gözyaşlarına hakim olamadığını görüyorum çünkü annesinin, babasının fotoğrafları burada. Kendi çocukluk fotoğraflarını görüyorlar, tabii ki duygulanıyorlar.

Bir oda küçük bir müze, diğer oda, fotoğraf sergisi.

24.08.2020