EKSEN EĞİTİM SEN 3. OLAĞAN KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

EKSEN EĞİTİM SEN 3. OLAĞAN KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
YERLİ VE MİLLİ SENDİKA EKSEN EĞİTİM SEN 3. OLAĞAN KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Milli, sivil, katılımcı ve manevi değerlere bağlılığı ilke edinen Eksen Eğitim Sen 3. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Merhum Şehit Lider Muhsin Yazıcıoğu’nun kabrinin bulunduğu Tacettin Dergahı yakınlarında bulunan Gönüllerde Birlik Vakfında gerçekleştirilen kongreye Ülkücü hareketin hafızası,  Alperenlerin Hakkı abisi Araştırmacı Yazar Hakkı Öznur, Uluslararası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Remzi Çayır, Eksen Eğitim Sen il temsilcileri ve üyeleri ile birlikte Muhsin Yazıcıoğlu’nun sevenleri katıldı. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın tebrik telgrafları gönderdiği kongrede duygusallık ve coşku bir aradaydı.

“Üşüyorum” şiiri İle başlayan kongrede konuşan Araştırmacı Yazar Hakkı Öznur:  “Eksen Eğitim Sen gücünü temelleri Hoca Ahmet Yesevi dergâhında atılan Alperenlik ruhundan alan yerli ve milli bir harekettir. Eksen, sadece bir eğitim sendikası değil; yerli ve milli karakteri temsil eden sivilbir harekettir.  Eksen Eğitim Sen, cennet mekân şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu’nun ideallerin ve dik duruşunu temsil etmektedir.

Şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu,  bir suikasta kurban gitmiştir. Onun yerli ve milli duruşu dış güçleri ve onun işbirlikçilerini rahatsız etmiştir. O,hiçbir emperyalist güce boyun eğmemiştir. Kendisine uzanan kirli elleri elinin tersiyle itmiş; milletimden başka güç tanımam diyerek her zaman milletinin yanında olmuştur. Her zaman vatanım, milletim, devletim demiştir. Fakat devlete bir gün ihtiyacı olduğunda devlet onu Keş Dağlarında bırakmıştır.

Aradan geçen on bir yıla rağmen bu suikast hala aydınlatılmamıştır. Fakat Muhsin başkanı şehit edenler unutmasınlar ki bir Muhsin ölür, bin Muhsin gelir. İşte, burada Muhsin gönüllü dostlarla dimdik ayaktayız. Onun için diyorum. Eksene sahip çıkmalıyız. Çünkü Eksen Muhsini duruşu temsil eden yerli ve milli bir harekettir. Eylemlerine bakın, çıkardığı yayınlara bakın ne kadar yerli ve milli bir hareket olduklarını görürsünüz.”

Daha sonra söz alan Uluslararası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Remzi Çayır:  “Muhsini bir duruş sergileyen Eksen Eğitim Sen’e duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum. Onlara bakınca Ülkücü hareketin samimi, genç, dinamik yılları aklıma geliyor. Yıllar önce bizim de çok büyük hayallerimiz vardı. Ülkücü hareket olarak yeryüzünde adaleti sağlayacaktık. Öyle bir hayat yaşayacaktık ki bizden olmayanlar bile bize gıpta edecekti. Ahlaklı, erdemli bir toplum hayalimiz vardı. Yaşantımızla herkese örnek olacaktık. Ama maalesef bugün bunu görememenin üzüntüsü içindeyim. Ama bu mücadele doğrultusunda çalışmaya devam ediyorum. İnşallah yeni bir kitap çalışmam var. Muhsin Yazıcıoğlu ve Abdullah Çatlı’nın mücadelesini anlatan “ Devletin Oğulları” adlı çalışmamı okurlarımın beğenisine en kısa zamanda sunacağım inşallah. Bugün bizleri bir araya getiren ve düzenlediği kongrelerle yerli ve milli bir duruş sergileyen Eksen Eğitim Sen üyelerine çok teşekkür ediyorum.”

Kongrede söz alan eksen eğitim sen genel başkanı Dr. İsmail Yıldız, Covid-19 salgın döneminde fedakarlık yaparak kongreye katılan misafirlere ve üyelere teşekkür ederek başladığı konuşmasında:

“sendikamızın kuruluşundan bu yana ülkemizde olağanüstü olumsuz olaylar yaşandı. Buna rağmen Eksen Eğitim Sen olarak yaptığımız eylem ve açıklamalarla adından en çok söz ettiren sendikalardan biri olduk. Şunu unutmayın ki, Eksen Eğitim Sen çokluğa değil; inanmışlığa talip olanların sendikası olarak kuruyan, dökülen yapraklarına; kırılan, eğilen dallarına inat yücelerin yücesi davasında boy veren bir çınar olma yolunda tavizsiz ve dimdik ayakta durmaktadır.

Değerli misafirler! Allah Resulü’nün Veda Hutbesi’nde buyurduğu ilahi emir Eksen Eğitim Sen’in temel ilkesidir. ‘Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız!’ Ne yazık ki bugün Türkiye, siyasi iktidarın maddi ve manevi zulmü altındadır. Eğitim çalışanları olarak haksızlığa karşı sesimizi yükseltmemiz engellenmekte ve iktidar ve yandaşları tarafından ötekileştirmekteyiz. Özellikle idareci atamaları başta olmak üzere birçok atamada liyakat ve ehliyet ayaklar altına alınmaktadır.

İktidar eğitim çalışanlarının özgürlükleri konusunda adeta göz boyamaktadır. Çünkü kılık-kıyafet uygulamasında bile özellikle başörtüsü sorunu kanunla çözebilecekken yönetmelikle geçiştirmiş ve öğretmenleri yandaş sendikaya üye olmak zorunda bırakmışlardır. Bugün sendikaların kılık-kıyafet eylem kararı devam etmek zorundadır. Aksi halde öğretmenlerin ceza alma riski vardır.

Değerli arkadaşlarım! Hepimiz çalıştığımız yerlerde öğretmenlerin sindirildiklerini, ezik bireyler haline getirilmeye çalışıldıkların ‘aman başım ağrımasın’ korkaklığına itildiklerini görüyoruz. Fakat Eksen Eğitim Sen’in her üyesi bu sindirmelere ve tehditlere karşı duruşlarıyla çevrelerindeki insanlara vatandaşlık, öğretmenlik ve dava adamlığı dersi vermektedir.

Eksen Eğitim Sen manevi değerleri önemseyen, din eğitimini olmazsa olmaz olarak gören bir sendikadır. Ancak meslek eğitimi konusunda ne yazık ki yandaşlık arzusunun imam hatipler aracılığıyla tatmin edilmesini ve ülkemizin işsiz gençlerinin görmezden gelinmesini de kabul etmiyoruz.

Değerli misafirler! Milliyetçi Eğitim Düşüncesi adıyla yeni bir kitap çıkardım. Türkiye’nin 1923’ten itibaren yaşadığı eğitimdeki sorunların hala değişmediğini ana hatlarıyla; ideolojik sorunların, mesleki eğitim sorunlarının, öğretmen yetiştirme ve öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili sorunların, yabancı dil eğitimi sorununun, okulların fiziki ve çevre şartları gibi sorunların değişmediğini görmekteyiz.

Değerli arkadaşlarım! Biz kurulduğumuz günden itibaren Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun dik duruşunu kendimize örnek almaya ve bütün siyasi partilere eşit mesafede olmaya söz verdik. O sebeple biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Bütün kararlarımızı istişare organlarımızla aldık, almaya da devam edeceğiz. Bugün bizi yöneten ve aldığı kararlarla hayatımızı etkileyen iktidar partisidir. Bu yüzden muhatabımız da iktidar partisidir. Eleştirilerimiz her zaman yanlışın düzeltilmesi için olacaktır.

Ülkemizdeki sorunların siyasetle çözüleceğine inanmıyoruz. Eleştirilerimizi ‘içinizde hakkı söyleyen bir topluluk bulunsun’ ilkesiyle hak ve hukuk çerçevesinde yapıyoruz.”

 

Genel Başkan Dr. İsmail Yıldız’ın konuşmasından sonra Genel Mali Sekreter Ramazan Kağnıcı tarafından okunan mali rapor katılımcılar tarafından ibra edildi. Genel Sekreter Doç. Dr. M. Korkud Aydın tarafından 4 yıl içinde EKSEN Eğitim Sen’in basın açıklamaları, eylem ve hukuki mücadele, yayın, panel ve sempozyum alanlarında toplam 150 faaliyet gerçekleştirildiği açıklandı. Konuşmalardan sonra yapılan seçimler sonucunda Dr. İsmail Yıldız’ın genel başkanlığında EKSEN Eğitim Sen’in yeni yönetimi şu şekilde belirlendi:

Genel Başkan: İsmail Yıldız

Genel Sekreter: M. Korkud Aydın

Genel Teşkilatlandırma Sek: Ramazan Kağnıcı

Genel Mali Sekreter: Mustafa Müjdeci

Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sek: Üzeyir Bayındır

Genel Mevz. Topl. Söz. Sek: Ömer Metin Avcıoğlu

Genel Basın Yay. Sek: Hatun Yıldırım