Müjgan Erdem

Müjgan Erdem

1952 Bala doğumlu. İlköğretimi Bala'da ortaöğretimini Ankara’da tamamladı. Anadolu Üniversitesinde Halkla İlişkiler ve İşletme Fakültelerinden mezun oldu.

1993-1997 yıllarında reklamcılık hizmetleri veren Mare ajansını kurdu. 1998 yılından itibaren kadınların siyasal yaşamda daha etkin rol oynamasını hedefleyen sivil toplum faaliyetlerine katıldı. 2000 senesinde Kadın Siyasetçiler Derneği (KASİDE) yönetim kuruluna seçildi. 2002 yılında Keçiörenli Kadınlar Dayanışma Derneğini kurdu. Keçiören’de 6 yıl boyunca kadınlara yönelik eğitim faaliyetlerinin verilmesini sağladı. Keçiörenli kadınları kent yaşamına katılım projesi Dünya Bankası ve Sosyal riski azaltma genel müdürlüğü tarafından kabul edildi ve çalışmalar birlikte yürütüldü. 2004 yılında Keçiören İl Meclis üyeliğine seçildi. İl meclisinde Avrupa Birliği Dış ilişkiler komisyon başkanlığı yaptı. Birçok gazete ve dergide köşe yazarlığı kadınların siyasal yaşamda yerleri kadına şiddet ile ilgili yazılar yazdı. 2010 yılında 15 derneğin birleşmesi sonucunda oluşmuş olan dünya ve Avrupa dernekleri toplumsal destekleme federasyonu başkanlığına seçildi.

Evli ve 3 çocuk annesi olan Müjgan Erdem’in çocuklarından 2 si mühendis 1 i de diplomattır. Emekli bankacı olan eşi Haydar Erdem bu süreçte kendisine en büyük destekçisi olarak görmektedir.

Hem ülkemizde hem de dünyada kadın girişimciliğinin birçok zorlukları bulunmaktadır. Fakat engeller kadın girişimciler için aşılmaz değildir. Türkiye’nin her karış toprağının nefesi olan Anadolu analarımızın sesi olmak onların nefesi olmak, gönül köprüleri kurmak daha çok kadının hayatına anlam katmaktır karanlık yollarına ışık olmaktır bizim amacımız sosyal alanda faaliyet gösteren faal kadınlarımızı bir çatı altında toplamak ve anayasal haklarımızın bizler sunduğu yolda yürümektir. Sosyal alanlarda yararlı olmak, duygu ve düşüncelerinin elinden tutmaktır kendilerini birey hissetmelerinin sağlanmasıdır.

Kadınları Topluma Destekleme derneğimiz kuruluş amacımızdır. Bizler Amacımız Ankara’dan tüm Anadolu insanına hizmet etmektir en büyük amacımız Kadınları Toplumsal Destekleme Derneğimiz projeler ile kadınlarımıza ulaşmak ve hizmet etmektedir, şiarımız Anadolu’nun toprak kokan ellerin nefesi olmak için çalışmalarımızı hedeflerimizi hep yüksek tutuyoruz. Anadolu analarımızın ter kokan ellerinin nefesidir ve tecrübesidir kişisel gelişimde kendini yetiştiren kadına ışık tutacak tecrübedir.

Anadolu’daki ailelerimizin yaşam kalitesini artırmaktır. Yapılan hizmetlerine projelerin toplumun, bilinçlenmesi ve muhasır medeniyetlerin seviyesine bizleri ulaştırmasıdır. Çalışmalarımızın ülkemizdeki bütün girişimci kadınlarımızın nefesi olacaktır. İlham kaynağı olacaktır.

 Müjgân Erdem hanımefendi