Renklerin anlamları

  • Renklerin anlamları

Sizin yaşam renginiz ne?
Renklerin insan yaşamındaki yeri, etkileri ve önemi ve bu konu üzerinde son yıllarda yapılan birçok araştırma ve çalışmalar ışığındaki bilgiler oldukça çeşitli. Renklerin anlamları neler? Renklerin psikolojimiz üzerine etkileri ne?
Renk terapisi ile psikiyatri hastalarına tedavi bile oldukça revaçta. Bu terapide öncelikle kişinin en çok hangi renkleri kullandığı analiz ediliyor. Daha sonra da ona iyi gelen renkler tespit ediliyor. Örneğin kış depresyonu için siyah ve gri gibi renklerden uzak tutularak, kırmızı ve turuncu gibi renklerle canlılığın artması sağlanıyor.
Örneğin giyim sektörünü düşünecek olursak, renklerin cazibesine çekilim duymamız, renklerin ahenklerinin üzerimizde yarattığı etki… Bir mağazada yüzlerce giysi içinden yalnızca bir ya da birkaçının dikkatimizi çekiyor olmasının bir nedeni olmalı, değil mi? Çoğu zaman sadece bir kıyafetin üzerimizde nasıl duracağıyla ya da bedeniyle değil de ilk olarak renk açısından bizde uyandırdığı etkiyle ona yönelebiliriz. Renkler bizimle alışveriş yaptığımız mağaza arasında adeta bir köprü gibidirler. Çünkü renkler, ürünün alınması aşamasında çok keskin ve baskın bir etki oluştururlar.
Uzmanların belirlemiş olduğu ölçütlere göre renklerin etkileri:
Beyaz: Masumiyetin rengidir. Temizliği anımsatır. Gelinliklerin beyaz olmasının nedeni insanda uyandırdığı berraklık duygusudur.
Siyah: Gücün ve hırsın timsalidir.
Sarı: Bilindiği üzere güneşin rengidir. Dolayısıyla çarpıcıdır, canlıdır. Sembolizmde geçiciliğin rengi olarak bilinmekle beraber dikkat çekmesi açısından ticari ürünlerde oldukça fazla kullanılır.
Kırmızı: En dikkat çekici renktir, kışkırtıcıdır. Bu yüzden reklam malzemelerinde oldukça fazla tercih edilir. Bunun yanı sıra kalp atışlarını hızlandırdığı da söylenebiliyor. Bu yüzden yılbaşı ya da sevgililer günü gibi özel günlerde bu renkten üretimlere önem verilir. Yine dikkat çekici ve vurucu bir renk olması nedeniyle birçok firmanın logosu kırmızı ağırlıklıdır. Boğa güreşlerinde kullanılır, oysa boğalar renk körüdür, ayırt edemez. Amaç, kırmızı pelerinle seyircileri kışkırtmaktır.
Yeşil: Doğayı anımsatıyor. Bu yüzden de dinlendirici bir etkisi var. Aynı zamanda kendine güvenin ve bağımsızlığın sembolü olarak biliniyor.
Doğaya hakim olan renk olan yeşil, insana huzur veriyor ve rahatlatıyor. İç açıcı ve güven veren bir renk, aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırıyor. Paylaşım, cömertlik ve uyumun simgeleyen renk olarak kullanılıyor.
Mor: İnsanda esrarengiz duygular uyandırdığı söylenir. Daha çok bilinçaltını açığa çıkardığı bilinir. Soğuk renklerden biridir.
Mor, zenginliği, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Özellikle açık tonları rahatlatıcıdır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.
Renklerin insan üzerindeki etkilerinden dolayı gerek giysi seçiminde gerekse yaşadığımız mekanların renk seçimine dikkat etmek önemlidir.
NESİBE ÖZCAN ÖZBİÇER
EĞİTİMCİ/ARAŞTIRMACI YAZAR