Suriye Türkmeni Adil Şan Kimdir?

Suriye Türkmeni Adil Şan Kimdir?

Oyuncu,Yazar,Şair,Terzi,Ayakkabı Ustası,Türk Halk Müziği Sanatçısı Vb....

Adil Şan.12 Eylül 1980 Suriye’nin Türkmen Dağı'nda doğdu.Babası Halepli, annesi Gaziantepli olan Şan’ın okul hayatı olmadı ama Türkçe okuma yazmayı TRT’de yayınlanan Susam Sokağı adlı çocuk programından öğrendi.2003 yılında Çobanbey Elleri adında ilk Türk Halk Müziği albümünü çıkardı.Albüm onun için sanat hayatında bir 
Doğum tarihi: 12 Eylül 1980 (40 yıl yaşında), Bayır-Bucak, Suriye

Bizim çocukluğumuz Suriye Dağları havaları ile geçti! Yitirdiğimiz Suriye  üzerine  “Ezogelin” gibi  büyük aşklarımız, “Karadağ’ın boz yılanı gelir dolanı dolanı, yüzbir sene   mahkum olsam  bulurum  beni vuranı” gibi  Barak deyişleri ve yiten Suriye’yi  kaçak mekânı  olarak gören duygularımız  var! Bizim yörede Cumhuriyete sarkan derebeylik  döneminde  haksızlığa uğrayıp da kanunlara karşı gelen yiğidin  mekânı Suriye Dağları’nın arkası idi! Bizlere konferanslarda hep sorarlar: “Hocam şu  kendimiz için fazilet dediğiniz şu cumhuriyet Suriye ve Azerbaycan’ı   nasıl sattı?” diye. Ah yavrucuklarım   cumhuriyet sihirli değnek miydi ki? Lozan’a koyduğun Irak Türkmeneli’ni nasıl kaybettin? Hep siyaset değil mi, Irak’ı şöyle bir beklemeye alın, Azerbaycan’ı da. Burnumuzun dibindeki  Suriye’yi düne kadar bilen var mıydı? Halep büyük bir Arap şehriydi de  Bayır Bucak adını duymuş muyduk?

Cumhuriyeti suçlamak muzır bir görüş; ancak bu kadar başarılabilmiş ve Hatay gibi Suriye ve Türkmen’in omurgasının başı kurtarılmıştır. Mustafa Kemal’den sonra siyaset ihanet etmişse milli mücadelecilerin ne kabahati vardır?  Sonra Baas iktidarına kadar bizler Irak ve Suriye’ye hükümetlerini hâlâ eyalet valiliklerimiz olarak gördük. Daha Arab’ın çirkin ve kara yüzü, Kürd’ün nankörlüğü  görülen şekilde değildi! Meseleyi biraz da bu pencereden görün  ve Baas’a kadar iki ülkenin  devlet adamlarını iyi tahlil edin! Göreceksiniz ki  bunlar en azından Osmanlı idi! Bugünkü IŞİD’ın  fikir ve eylem babası olan  Şerif Hüseyin adlı Türk’ün kancık köpeğinden  Mustafa  Kemal  korkup da  Suriye’yi terketmez! O şerefli bir şekilde ve ağırlıkları ile (Silah ve Cephane)  kimsenin burnunu kanatmadan Yıldırım Orduları’nı Adana’ya çekti! Öldüğü güne kadar da Suriye Türk çeteciliğini Maraş’dan takip etti! İşte bugünkü Bayır ve  Halep ruhu o ruhtur! Zina çocuğu olmak çeşit çeşittir; sadece aynı babadan olmayanlar zina çocuğu değildir;  Osmanlı dağılırken mütareke mandacılığı adı ile  “Din”i kullanıp Müdafai- Milliye’ye kötü gözle bakanlar da   başkalarının çocuğu olmanın dikâlâlığıdır! Sadece Hatay plebisitini düşünün, Vakıflı Ermenileri ve komple Arapça  konuşan Nusayriler  Türkiye taraftarı ve öyle oy kullandı,  kendini Hilâfetçi sanan sözüm ona Türk diye adlandırılanlar  Şerif Hüseyin çakallığı yapmadı mı?!  O günleri unuttuk mu?

Adil Şan kostüm ve çizmelerini kendi dikiyor.Suriye Türkmenleri hakında bir çok kitabı var.


Haber:Tülay Aslan