TEKDER

TEKDER
TEKDER Derneğimiz TÜRKİYE Şiarı ile sürdürdüğümüz çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

TEKDER  Genel Merkez Genel Başkanlık Danışma Kurulu Üyeliğine getirilen Şenol Yıldız Hocamıza( İki yıl üst üste Yılın Öğretmeni seçilmiş, Cumhurbaşkanımız tarafından davet edilmiş, hayatını eğitim ve müsbet bilime adamış bir başarı hikayesi) TEKDER Kdz Ereğli Şubemizde gerçekleştirdiğimiz törende Mazbatasını teslim ettik. Hayırlara vesile olsun inşallah.
Mazbata töreni sırasında kendisine TEKDER'in 61. Kuruluş yılı anısına hazırladığımız hediyelerden olan Orijinal Osmanlıca İstiklal Marşımızı da hediye ettik.
TEKDER Genel Başkanlık Danışma kurulu Üyemiz Şenol Yıldız Hocamız TEKDER Ailesine katılmış olmaktan, mazbatasını almaktan duyduğu sevinci dile getirdi. Karşılıklı yapılan görüş alışverişi ve sohbet havasında istişarelerden sonra tören son buldu.
Hayırlı Uğurlu olsun..

TEKDER Genel Merkez Genel Başkanlık Danışmanlarımızdan Şenol Yıldız Hakkında ;

ŞENOL YILDIZ
2001 Gazi Üniversitesi GEF Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunudur. 2007'de Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretiminde Yüksek Lisansını tamamladı.
2001'de Ankara Nokta Dershanesinde öğretmenliğe başladı. Köy okullarında görev yaptı. Müdür ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu.
2004 yılında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığında fen bilimleri dersi müfredat değişiminde görev aldı.
Halen Talim Terbiye Kurulunda ders kitapları inceleme panelisti olarak da görev yapmaktadır.
6 Teşekkür, 7 Başarı, 2 Üstün Başarı,1 Takdir,1 Aylıkla Ödül ve 2 Ödül olmak üzere ile 19 kere taltif edildi. 24 Kasım 2014'te Zonguldak İl temsilcisi olarak Ankara’ya davet edildi.
Onlarca kurs, seminer ve sempozyumlara katıldı. Bazıları şunlardır: TÜBİTAK “Bilim Danışmanlığı” Çalıştayı, İleri Düzey Sosyal Girişimcilik ve PCM Döngüsü Yönetimi Kursu, EFQM Mükemmellik Modeli ve Problem Çözme Teknikleri Kursu, Proje Değerlendirme Eğitimi Kursu, STEM’le Köklü Eğitim Kursu, 11. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi (sunum ile katkı), Türkiye Fen Bilimleri Öğretmenleri Paylaşım Zirvesi (sunum ile katkı ve dinleyici), Sosyal Girişimcilik Kursu,...
Öğrencilerin genel olarak fen dersinde başarısız olması, fen dersine karşı olumsuz tutum içermeleri, halkın da bilime ön yargılı olması neticesinde çözüm odaklı olduğuna inandığı projeler geliştirdi. Bunlardan bir kısmı aşağıda anlatılmıştır.
KEŞFEDİYORUM-EĞLENİYORUM PROJESİ
2010 yılında Bolu Göynük’te köy okulunda sponsorlar aracılığı ile yüksek bütçeyle tematik olarak yaptığı bilim şenliği yerel ve ulusal basında yer almış ve çok ses getirmiştir.
Aynı yıl Kdz.Ereğli’ye tayini çıktı. Sosyo-ekonomik durumu düşük taşımalı bir ilköğretimde esnafların maddi desteğini alarak yüksek bütçe ile tematik art arda iki yıl bilim şenliği yaptı. O yıllar TÜBİTAK 4006 desteği yoktu.
Bu şenlikler farklı, yenilikçi bir metotla gerçekleştirildi. Okulda her sene Ödüllü Ders Materyali Geliştirme ve Ödüllü Proje Hazırlama yarışmaları yapıldı. STK'ların ve Ereğli esnafının maddi destekleriyle bilim merkezi deney setleri satın alındı. Bazı bilim merkezi deney setleri Ereğli sanayisinde yaptırıldı. En az 100 öğrencinin görev aldığı şenliklerde öğrenciler 7 tematik gruba ayrıldı. Çalışmalar AVM’de ve Ereğli Sahilinde sergilendi. Katılımcılar stantları gezerken deney setlerini ve projeleri bizzat kendileri denemiş, sürece aktif olarak dahil olmuştur.
OKULUM BİLİM MERKEZİ OLUYOR PROJESİ
Bilim şenliği tecrübelerinden yola çıkarak yüksek miktarda destekte bularak okuluna küçük çapta bilim merkezi kurdu.
(Sosyo-ekonomik olarak düşük seviyede devlet okulu olarak okulun parası harcanmadan halk desteği ile gerçekleştirildi)
Bu merkezden Ereğli’nin diğer okulları da istifade etti. Bilim merkezi deney setlerinin büyük kısmı sanayide yaptırıldı. Düzenekler tematik yapıldı. Derslerde aktif olarak kullanıldı. Merkezin öğrencilerde akademik başarıya etkisi bilimsel çalışmalarla tespit edildi.
2013'te İlçe MEM ile tüm okulların katıldığı SEBİD projesi adında İlçe Bilim Şenliği Organizasyonunun yürütme kurulunda yer aldı.
Okulum Bilim Merkezi Oluyor Projesi 2013'te ,MEB Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Yarışmasında, “Eğitimde Kalite” kategorisinde Türkiye 1.’si oldu.
Sabancı Üniversitesi 2014 yılı Eğitimde İyi Örnekler Konferansında bu çalışmanın sunumunu gerçekleştirdi.
BİLİMİN IŞIĞI SARSIN OKULLARI PROJESİ
Bu projeyle 1500 tane köy çocuğuna ulaşıldı. Projede 24 adet kendi okulundaki öğrencileri,40 adet üniversite öğrencisi ve 20 öğretmen görev aldı. Daha önce yaptığı projelerin üzerine yenilikçi yaklaşımlarla eklemeler yaparak bu proje ortaya çıktı. Bu projeyi 5E Öğrenme Modelini baz alarak geliştirdi. Bu projeye 2014 yılında başladı. Tamamen yerel imkanlar ile araçlar ayarlayarak dere-tepe demeden köy okullarına gidildi. Kaymakamlık oluruyla Eğitim-Öğretimi aksatmadan Ereğli’nin köy okullarından bazılarına özellikle dezavantajlı okullarına yılda en az 2 kere tematik bilim merkezi deney setleri ile gidip buradaki öğrencilerle müfredatla, günlük yaşamla ilişkilendirilmiş deneyler, aktiviteler yapıldı.
Bu proje ile Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programında 2015 yılında fark yaratanı seçildi. Kanal D ve CNN Türk televizyonlarında yayınlanan 5n1k programında projenin tanıtımını yaptı.
Yine bu çalışma MEB Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Yarışmasında 2015 yılında Eğitim-Öğretime Erişim Kategorisinde Karadeniz Bölge 1. si oldu.
Sabancı Üniversitesinin 2015 yılında düzenlediği Eğitimde İyi Örnekler Konferansında bu çalışmanın sunumunu gerçekleştirdi. 
 
HAYATIN İÇİNDEN FOTOFEN
LGS mantığı ile birebir örtüşen ve akademik başarıya olumlu etkisi olan bu çalışmanın temellerini yaklaşık olarak 10 sene önce attı. Bu proje ile yaptığı deneyleri, etkinlikleri ve öğrencilerin doğal yaşam alanlarındaki hallerini fotoğrafladı. İnternetteki güncel haberlerden edebiyatımızdaki hikayelere kadar geniş bir yelpazede fen soruları oluşturdu. Fen sorularını hayatın içinden ve gerçek olaylardan esinlenerek hazırladı. İşin içine mizahta katarak yazılı ve test sorularının eğlenceli ve üst düzey becerileri ölçen sorular olmasını sağladı. 2014’te TED Üniversitesi'nde çalışmanın bir kısmıyla ilgili sunum yaptı. (http://www.vitaminogretmen.com/videolar/1166)
Hayatın İçinden Fotofen Projesi, 2018 yılında,bakanlığımızın düzenlediği “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Yarışması”nda yaklaşık 6 bin proje içinde “Öğretim Yöntemleri” kategorisinde Türkiye 1.si oldu ve bakanlık düzeyinde ödüle layık görüldü.
………………………………………………………………………………………………..
Bazı üniversitelerde sunumlar yaptı. (Bülent Ecevit Üniversitesinde Eğlenceli Fen Eğitimi, Hacettepe ve 19 Mayıs Üniversitelerinde “Öğretmenlikte Mor İnek Olmak” gibi    
2014 yılında Ereğli Eğitim Fakültesi Üstün Yetenekliler Üniversite Köprüsü Eğitim Programında eğitmen olarak görev aldı.
11.Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresinde “Fen Sınavlarında Bağlam Temelli Yaklaşımın Kullanımı: Bir Örnek Olay Çalışması” adında sunum yaptı.
Ereğli Belediyesinin himayesinde yapılan 2015-2016 yıllarındaki TÜBİTAK 4007 projesine 2 sene atölye liderliği yaptı. Ayrıca 4007 projesinin ilçe yürütme kurulunda bulundu.
2016 yılında Türkiye genelinde Kadir Has Üniversitesi ve Classloom işbirliği ile halk oylaması ile yapılan Eğitimde En İyiler  yarışmasında Yılın En Sıradışı Öğretmeni seçildi.
2019 yılında TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Ankara Bölge sergisine katıldı.
TRT1 Radyo Evin Neşesi Programına katılarak projeleri hakkında bilgi verdi.

TRT Okul Günlük Hayat Programına davet edildi. Burada canlı yayında çalışmalarını anlattı.

İki farklı yayınevinde soru yazarlığı yaptı. Ortak yazarlı 15 adet kitap çıkardı.
Öğretmenlikte Mor İnek Olmak adlı kitap çalışmasını sürdürmektedir.
Halen Kdz. Ereğli Cumhuriyet Ortaokulunda Fen Bilimleri Öğretmenliği yapmaktadır.