ÜÇ AYLAR VE YETİŞ YA HIZIR!

  • ÜÇ AYLAR VE YETİŞ YA HIZIR!

Üç ayların başladığı (Recep, Şaban, Ramazan) şu günlerde, dilimizde yaygın olan, 
“Her geceyi Kadir, her gördüğünü Hızır bil” deyimini deriz. Özellikle üç aylar içindeyken, bu deyim daha da kıymet kazanmaktadır 
Nuh Peygamber’in gemisi fırtınaya tutulunca, halk feryat edip “yetiş ya Hızır, bizi kurtar” diyerek dua etmiştir. Allah tarafından bu dualar kabul olunur ve fırtına diner. O vakitten sonra halk, yüce Allah’a şükür orucu olarak 3 gün oruç adamıştır. Bu oruç o günden, bugüne kadar önemini kaybetmeden devam etmiştir. Orucun inancı ise, o gün olduğu gibi Yüce Allah'ın insanların dar günlerinde yardımcısı ve gözcüsü olmasına devam etmesi için şükretmektir.
Hızır Aleyhisselam, Hz. Musa zamanında yaşamıştır. Ab-ı hayat (ölmezlik suyunu) içerek ölümsüzlüğe erişmiş. Kendisine Allah tarafından batın ilmi (ledün ilmi) verilerek Hz. Musa’yı eğitmekle görevlendirilmiş, tasavvuf ehli tarafından gerçek bilgiye sahip olmuş yetkin insanın (insan-ı kâmil) simgesi sayılmıştır. Halk arasında dar zamanlarda imdadına yetiştiğine inanılan bir peygamber veya erendir.
Hazreti Hızır ile bilinen öykü şöyle;
“Hazreti Hızır Kayıp erenlerdendir. Alevi inancında en büyük değer olan Hazreti Hasan ile Hazreti Hüseyin hastalanırlar. O gün Muhammet Mustafa’ya ziyarete gitmezler. Peygamberimiz Fatma Ananın evine gider bakar ki Fatma Ana tedirgin ve telaşlı. Fatma Anaya sorar “Kızım Fatma nedir durum?” diye sorduğunda Fatma Ana der ki “Ciğer parelerimiz amansız bir hastalığa yakalandılar hayati tehlikelerinden endişe ediyoruz. Resullah “Kızım Fatma bir yetime sadaka ver” der. Fatma Ana der ki “Ya Allahın resulü evde sadaka verecek hiçbir şeyimiz yok” der. “Öyle ise kızım Fatma onlar şifa bulsun diye üç gün Hızır Orucu tutun” diye buyurur.
Hazreti Ali ile Hazreti Fatma Anamız niyetlenip orucu tutarlar. İftar saatine yakın kapı dövülür ve kapıya bir öksüz gelir. Der ki “Ya Ehlibeyt ben öksüzüm karnım aç beni doyur” der. Hazreti Fatma Anamız iftar için hazırladıkları yiyecekleri öksüze ikram eder. İkinci gün aynı saate yine kapı dövülür. O gün de bir esir gelir iftar için hazırlanan yemeği ona verirler. Üçüncü gün bir yetim gelir yemeği ona ikram ederler ve sadece su ile iftar açarlar. Dördüncü gün Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hasan efendimiz şifa bulur. Hazreti Muhammed Mustafa kızının evine gittiğinde buyurur ki “Kızım Fatma siz oruçlu iken üç gün ne kadar güzel bir şey yaptınız. Siz oruçlu iken evinize gelen yetim, öksüz ve esir Hazreti Hızır’dır. Siz Hazreti Hızır’ın karnını doyurdunuz. Ciğerparelerimiz Hazreti Hızır’ın yüzü suyu hürmetine şifa buldular”.
Hızır, bolluk bereket getirir
Hızır Aleviler arasında Bozatlı Hızır diye anlatılır. Zorda kalanların yardımına koşacak kurtarıcı kişidir. İnsanlara farklı kişiliklerde görünür. Kim daha çok candan çağırmış ise öncelik candan çağıranındır. Hızır evleri ziyaret ettiğinde o ev bolluk ve bereket getirir. Elini vurduğu her şey kutsal sayılır. Farklı kişiler kılığında dolaşarak insanları sınadığı bilinir. Daha çok dilenci kılığında insanları sınadığı söylenir. Bozatlı Hızır deyimi en çok kullanılan deyimdir. Üç gün oruç süresinde su içmeden oruç tutarsanız rüyanızda size su veren kadınla evlenirsiniz inancı yaygındır.
"Misafirperverliğini gösterir ve mihmanını uğurlar çünkü mihman Hızır’dır, Hakk’tır, mihman gelene eve bereket gelir."(Bakara suresi ayet 3).
“(O takva sahipleri ki) onlar gaybe inanırlar. Kendilerine rızk olarak verdiğimizde de Allah yolunda harcarlar.” 
Üç aylar, kandiller, bayramlar… Bunlar bizleri birbirimize yaklaştıran dinî ve millî günlerimizdir. Üç ayların ülkemize, İslâm âlemine ve insanlığa barış ve huzur getirmesini dilerim.
Ayrıca Hızır oruçları vesilesiyle tutulan oruçlar, verilen lokmalar hak katında kabul ve makbul olsun. 
Selam ve Dua ile…
NESİBE ÖZCAN ÖZBİÇER
EĞİTİMCİ/ARAŞTIRMACI YAZAR